Wspomnienia z wycieczki.

LUBLIN – ZAMOŚĆ 2014

 

 

      

                          Na naszą kolejną wycieczkę integracyjną wyruszyliśmy 17.08.2014 roku. Z różnych powodów z wyjazdu skorzystały tylko 33 osoby. Mimo to, wyjazd był udany i wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i planów na przyszły rok. Program został zrealizowany w 100 %. Wycieczka była kontynuacją poprzednich wyjazdów po rejonie Polski, który rzadko odwiedzają grupy zorganizowane. Lubelszczyzna i Zamojszczyzna to przepiękny rejon Polski, pełen bezcennych zabytków i pomników przyrody. Zwiedzaliśmy zamki, cerkwie, kościoły oraz fabrykę porcelany.

                              W pierwszym dniu naszej podróży zwiedzaliśmy Lublin z przepiękną katedrą św. Jana Chrzciciela z cudownym obrazem, na którym w 1949 r. pojawiły się krwawe łzy, wydarzenie to przeszło do historii jako cud lubelski oraz kościół św. Trójcy na Zamku w Lublinie zwany powszechnie Kaplicą Zamkową. Zamek Lubelski jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. W XIX i XX wieku pełnił kolejno funkcję więzienia kryminalnego Królestwa Kongresowego, więzienia carskiego i więzienia hitlerowskiego, a do lat 50-tych XX wieku polityczno-śledczego. Obecnie jest siedzibą Muzeum Lubelskiego. Podczas spaceru po lubelskim rynku w trakcie trwania Jarmarku Regionalnego mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą regionu, strojami ludowymi i potrawami regionalnymi. Kolejnym punktem programu by zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce z kaplicą, powozownią, galerią sztuki socrealizmu i pięknym pałacem, który jest najlepiej zachowaną w Polsce rezydencją arystokratyczną wyróżniającą się autentycznością i wiernością  dawnego wyglądu zabytkowych wnętrz jak i otoczenia. Od 1992 roku za zgodą Adama  Zamoyskiego, syna ostatniego ordynata, zespołowi pałacowo-parkowemu nadano nazwę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

                          Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania w okolicach Herbennego rezerwatu skamieniałych (skrzemienianych) drzew oraz źródełka św. Antoniego, spod którego całą grupą dzięki gościnności spotkanego gospodarz udaliśmy się na degustację miodu. Przemili gospodarze częstowali nas miodem, kiszonymi ogórkami z własnego ogródka (na wodzie z cudownego źródełka) oraz nalewką pietruszkową – „dla zdrowotności i na serce” (w/g gospodarza). Po miłych chwilach spędzonych na wsi udaliśmy się do Tomaszowa Lubelskiego, miasta założonego na cześć Tomasza Zamoyskiego, jedynego syna hetmana wielkiego koronnego. Zwiedzaliśmy cerkiew, kościół modrzewiowy i budynek dawnej czajni carskiej (herbaciarni). Kolejny etap naszej wędrówki to zwiedzanie Zagrody Guciów – Muzeum Etnograficzno-Przyrodniczego, wpisanego do rejestru zabytków Roztocza. Wystawa  XIX wiecznych sprzętów, narzędzi i naczyń oraz unikalna wystawa meteorytów, minerałów i skamieniałości była bardzo interesująca. W Gospodzie mieliśmy okazję degustować zupę z pokrzyw oraz podpłomyków. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Bełżca-Pomnika Obozu pomordowanych Żydów w latach 1041-1942. Ogrom usypanych popiołów symbolizujący tragedie ludzi tamtych okrutnych wydarzeń zrobił przygnębiające wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. Łzy i przejmująca cisza były hołdem oddanym pomordowanym ofiarom.

                        Trzeci dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamościa. Zamość to wielokulturowe i wielonarodowe miasto z bogatą historią: Polaków, Ormian, Żydów, Greków, Rusinów, Niemców, Węgrów i Szkotów. Zamojski rynek wraz z przyległymi kamienicami i ratuszem został wpisany na listę UNESCO. W najpiękniejszych czterech ormiańskich kamienicach mieści się Muzeum Zamojskie. Podczas wędrówki po mieście przewodnik opowiadał ciekawe historie o mijanych obiektach (Bastion, Stara Brama Lubelska, Dzielnica Żydowska i wiele innych).

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia, specjalnie dla naszego najmłodszego uczestnika zorganizowaliśmy wyprawę do ZOO. Ku ogólnemu zdziwieniu wszyscy uczestnicy z radością udali się na spacer po zamojskim parku.

              Nieubłagalnie nasza wycieczka dobiega końca. W czwartym dniu naszej podróży poznaliśmy uroki Roztocza: Zwierzyniec, zwany Perłą Roztocza z rezerwatem Konika Polskiego na sztucznych rozlewiskach (wykopanych przez Tatarów), kościółek św. Jana Nepomucena na wysepce, pomnik z 1711 r. upamiętniający plagę szarańczy. W  Szczebrzeszynie – wielonarodowym mieście zwiedzaliśmy przepiękną Cerkiew, Bożnicę Żydowską oraz zabytkowy rynek z słynnym pomnikiem chrząszcza. Ostatnim punktem naszej wspaniałej wycieczki było Pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Podczas zwiedzania poznaliśmy cały proces produkcji i ręcznego ozdabiania porcelanowych figurek, obrazów i serwisów. Na zakończenie cała grupa wzięła udział w warsztatach ceramicznych. Własnoręcznie wykonaliśmy porcelanowe róże. Na pamiątkę pobytu w muzeum wszyscy otrzymali okolicznościowe kubki i foldery. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotna do domu.

 

Wracając do Kościerzyny już planowaliśmy kolejny wyjazd – szkoda, że to dopiero za rok!

Planujemy odwiedzić kolejny rejon południowo-wschodniej Polski – Bieszczady.

 

              Na zakończenie naszych wspomnień pragniemy podziękować wspaniałemu Panu Kazimierzowi Micorek, który z wielką pasja i zaangażowaniem towarzyszył nam już po raz czwarty jako przewodnik, towarzysz podróży, dusza towarzystwa, wielki miłośnik przyrody i znawca historii . Podziękowania należą się również Pani Kasi i Panu Krzysiowi, którzy przygotowali całą wycieczkę i przez cały czas nad nami czuwali, dostarczając niezapomnianych wrażeń i wielu niespodzianek.

 Dzięki tak wspaniałym ludziom i ich zaangażowaniu chętnie uczestniczymy w takich imprezach.

 

DZIEKUJEMY!!!!!!!!!

 

 

Wspomnienia spisały:

 

Zofia K., Danuta M. i Danuta S.